Ayvacık

Çanakkale Ayvacık

Ayvacık

Çanakkale’nin ilçelerinden biri olan ve merkeze 72 km mesafede bulunan Ayvacık, taş evleri ve benzersiz doğal güzellikleri ile ülkemizde ve dünya genelinde ünlenmiş küçük bir kenttir. Yerleşimin 16 yy başlangıcında oluşmaya başladığı bölgede, dünyanın ilk felsefe okulu kurulmuştur. Yüzyıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ayvacık, “Organik Kültürler Diyarı” olarak da tanınmış, sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra muhteşem kumsallarıyla bir odak noktası olmuştur.

Ege Denizi ile çevrelenmiş olan Ayvacık; Babakale’den Küçükkuyu’ya kadar 78 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir. Kaz Dağları’na sırtını yaslamış, yemyeşil ormanlar ve masmavi bir deniz ile doğanın en güzel tonlarını sunan bu şirin ilçe aynı zamanda tarihi dokusu ile de dikkat çekmektedir.

Ayvacık Gezilecek Yerler

Ayvacık Gezilecek Yerler

Kaz Dağları

Yüzyıllarca birçok efsaneye konu olmuş Kaz Dağları, doğal güzelliği ve tarihi değeri ile bölgedeki en önemli yerlerden biridir. Zengin florası ve su kaynakları sebebiyle Homeros’un İlyada’sında “Bin Pınarlı İda” olarak anılmıştır. Kaz Dağları sınırlarında 30 adet akarsu yer alır. Adatepe Köyü, Zeus Altarı ve Ayazma da Kaz Dağları ziyaretinde gezilmesi gereken yerlerdendir.

Chryse Antik Kenti

Homeros’un İlyada’sında adı geçen Chryse antik kenti; Ayvacık’ın güneybatısında, Gülpınar’dadır. Chryse kentinin kalıntıları arasında en önemlileri Apollo Smintheus Tapınağı’dır. Ayrıca kentte Roma Hamamı, kentin su altyapısı ve çeşitli Bizans yapıları bulunmaktadır.

Assos Antik Kenti

Ege Denizi ile Tuzla Çayı arasında, kayalık tepe üzerinde bulunan kent; Midilli Adası’ndaki Methymna kentlileri tarafından kurulmuştur. Tarihi, milattan önce 1000’li yıllara kadar dayanan ve çok zengin bir tarih barındıran kent, Anadolu’nun en sağlam antik kenti olarak da bilinmektedir.

Şahinderesi Kanyonu

Dağlardaki çam ormanlarından aldığı oksijeni ve temiz havayı tüm ovaya dağıtan Şahinderesi Kanyonu, kenti tam bir oksijen kaynağına dönüştürmektedir. Ayrıca denizden gelen iyot kokusun da dağa taşıdığı için bir baca görevindedir. Bu sebeple kanyon çevresi; yüzlerce tür hayvana ve pek çok endemik bitkiye yaşam alanı sunar.

Babakale

Türk himayesindeki ilk yerleşimlerin 1300’lü yıllarda başladığı ve tarihi bir kaleye de ev sahipliği yapan Babakale, ismini; zamanın dini önderlerinden olan Sultan Baba’nın isminden almaktadır. Küçük ve şirin bir köy olan Babakale, son yıllarda turistlerin uğrak noktalarından biri olmaya başlamıştır.

Behramkale Köprüsü

Ayvacık- Behramkale yolu üzerinde; Tuzla Çayı üzerine 14. yy’da inşa edilen köprü, günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. Kimin tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmeyen köprü, Tuzla çayı üzerinde güney ve kuzey yönlerine doğru uzanır.

Önceki Makale Saros