Babakale

Çanakkale Babakale

Babakale

Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlı olan Babakale; Assos’a 17 km, Küçükkuyu’ya 25 km ve Behramkale’ye 25 km mesafededir. Asya kıtasının batıdaki en uç noktası olan bu köy, Biga Yarımadası’nın da en uç noktasında bulunmaktadır.

Babakale Gezilecek Yerler

Babakale Gezilecek Yerler

Babakale Kalesi

Babakale’ye ilk yerleşimin tarihi net olarak bilinmemekle birlikte, Türk himayesindeki ilk yerleşimin 1300’lü yıllarda başladığı söylenmektedir. Tarihi bir kaleye ev sahipliği yapan köy, ismini de Osmanlı döneminde yaşamış olan ve bölgenin ileri gelen dini liderlerinden ve Bektaşi babalarından biri olan Sultan Baba’nın, kalenin bulunduğu yere gömülmesinden almaktadır. Sultan Baba’nın buraya gömülmesinden sonra bölge bir süre Baba Burnu olarak anılmıştır. Zaman içinde bir takım korsan saldırılarına maruz kalan köye, güvenlik amacıyla bir kale inşa edilmiş ve bölge Babakale olarak anılmaya başlanmıştır.

Babakale’nin diğer önemli özelliği de Osmanlı Devleti’nin yaptığı son kale olmasıdır. Köye ismini veren kale, Sultan 3. Ahmet döneminde inşa edilmeye başlanmış ve 1726 yılında tamamlanmıştır. Köy de, bu kale etrafında konumlanmıştır.

Babakale Feneri

Kale surlarında bulunana ve kale ile aynı zamanda inşa edilen Babakale Feneri, kıtanın en uç noktasında bulunması sebebiyle Türkiye’nin en önemli fenerlerinden biridir. 10 metre boyunda olan fener, denizden de 32 metre yüksekliktedir.

Babakale Limanı

Babakale’de bulunan limanın temelleri Osmanlı döneminde, 1679 yıllarında atılmıştır. Ancak temeli atılan liman, bölgede çıkan isyanlar yüzünden yarım kalmıştır. Daha sonra limanın inşaatına 2009 yılında tekrar başlanmış ve temelinin atılmasından 332 yıl sonra, 2011 yılında liman tamamlanmıştır.

Önceki Makale Ezine