Çanakkale Adatepe Köyü

Adatepe Köyü

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Adatepe köyü, uzun yıllar öncesinde Edremit Körfezi’ne bakan bir tepeye kurulmuş çok eski ve tarihin kokusunu üzerinde taşıyan bir köy. Adatepe köyü, 2002 yılından beri doğal sit alanı içerisinde yer aldığından, ülkemizin en iyi korunmuş ve en güzel köylerinden birisi. Sokakları süsleyen taş evleri ve asırlık çınarların gölgelediği alanlarıyla her yerden turistleri kendine çekiyor. Adatepe, dünyada oksijen oranının en yüksek olduğu İsviçre Alpleri ile birlikte sıralamaların üzerinde yer alan bir köy. Betondan uzak bu doğal köyün taş evlerinde 427 kişilik bir nüfus yaşıyor.

Adatepe köyü, çok eski yıllardan kalan değerli hatıralara da ev sahipliği yapıyor. Taş evleri, koca çınarları ve büyük yapılarıyla Roma, Atina, Truva, Pers, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyor. Köyün hemen yanında bulunan Zeus Altarı, Adatepe’nin tarihinin antik çağlara dek uzandığını gösteriyor. Adatepe, Homeros’un ‘İlyada’ destanında ‘Gargaros’ olarak adlandırılan tarihi köyün ta kendisidir. Adatepe, İlyada Destanı’nda şöyle anlatılıyor:

Ama o Zeus’u da görüyordu,
Çok pınarlı İda’nın en yüksek doruğunda,
Görünce de korku kaplıyordu yüreğini.
Hera dosdoğru yürüdü Gargaros doruğuna,
İda’nın en yüksek tepesiydi bu.

Buradaki Türk yerleşiminin ise tarihte ilk olarak Selçuklu zamanında Orta Anadolu’dan gelen Türklerle oluştuğu biliniyor. 19. Yüzyılın başlarında Midilli Adası’ndan buraya getirilen Rumlar, 1924 yılına kadar Türk halkıyla beraber yaşamış. Daha sonra Rumların Yunanistan’a gitmesiyle beraber, Girit ve Midilli’den getirilen Türkler yerleştirilmiş.

Adatepe Taş Evler

Adatepe Taş Evler

Adatepe’de yıllardır varlığını sürdüren, özgün mimarisiyle kendine hayran bırakan taş evler, köy halkının da desteğiyle birebir haliyle restore edilmiştir. Gerçek yapısı bozulmadan restore edilen bu taş evler, butik otel, restoran ve kafe olarak kullanılmaktadır. Köyde, Rumlardan ve Türklerden kalan 550 taş ev bulunmaktadır.

Taşmektep

Adatepe Tarihi Taş Mektep

Adatepe’nin 1. Dünya savaşından sonra nüfusu azalmış ve terk edilmiş bir köy olarak kalmıştı. Bu terk edilen yapılardan bir tanesi de yıllarca köydeki çocuklara hizmet vermiş eski ilkokul binasıydı. Daha sonra köyün turizme açılması ve nüfus artışı sağlanmasıyla beraber bu emektar okulda restore edilmiştir. Yıllara meydan okumuş olan bu Taşmektep hala köy halkına hizmet vermeye devam etmektedir. 1999’dan beri Felsefe, sosyoloji, edebiyat, sanat ve sanat tarihi alanlarında seminerler yapılıyor, serbest atölye çalışmaları yürütülüyor Taşmektep’te.

Zeus Altarı(Sunağı)

Adatepe Zeus Altarı

Zeus Altarı (Sunağı) Adatepe Köyü’nün denize en tepede bakan tarafında yer almaktadır. Altar, çok tanrılı eski uygarlıklarda; bütün önemli olaylardan önce ya da sonra, işlerin iyi gitmesi ve tanrılara teşekkür amacıyla adaklar adanan, tanrılara hediyeler sunulan yerlere verilen addır. Zeus Altarı ise adını bilinen en güçlü ve kudretli olan tanrı Zeus’tan almıştır. Edremit ve Kaz Dağlarının tamamını görecek konumdaki Zeus Altarı, Türkiye’de ki en güzel manzaralardan birine sahip. İlyada Destanında yer alan bu müthiş yerin Zeus’un Truva Savaşı’nı izlediği ve karısı Hera’yı görüp aşık olduğu yer olarak bilinir.

Zeus Altarı
Önceki Makale Rüzgar Sörfü Nedir? - Windsurf