Çanakkale Biga

Çanakkale Biga

Biga’nın Tarihi. Biga Ne Demek?

Çanakkale’nin en büyük ilçelerinden biri olan Biga’nın varlığı çok eski dönemlere kadar dayanmaktadır.

Biga kelimesinin, Yunanca pınar, kaynak anlamına gelen Pega kelimesinden türeyip zamanla Biga olarak değişti düşünülmektedir.

Kaynaklarda Biga ilçesinin adının 19. yüzyılda Boğa olarak anıldığı söylenmekte ve bunun sebebinin ilçenin boğalarıyla ün kazanmış olmasından kaynaklandığını belirtmektedir. Biga’da bulunan Kocabaş Çayı’nın görüntüsü dar bir boğaza benzediği için burası, boğaz şehri olarak da bilinirdi.

Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Biga’nın, 12. Yüzyılda Truva Kralı An Comenen tarafından bir koloni kenti olarak kurulduğunu bilinmektedir.

Biga uzun bir zaman Bizans İmparatorluğunun sınırları içinde kalmıştır. Süleyman Şah döneminde yöreye az bir zaman Selçuklular egemen olmuşlar fakat daha sonra yöre tekrar Bizans’ın eline geçmiştir.

Biga yöresi 1344 yıllarından sonra Osmanlı Devletine, Orhan Bey zamanında katılmıştır.

Kurtuluş savaşı döneminde Yunanlıların eline geçen Biga, 12 Eylül 1922’de Yunanlar tarafından İngilizler’ e bırakılmıştı. 18 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusu Biga’ya girerek Biga’da ki hükümet binasından Yunan bayrağını indirmiş yerine şanlı Türk bayrağımızı çekmiştir. Böylelikle Biga anavatan topraklarına yeniden kazandırılmıştır.

Günümüzde Biga, Çanakkale ilimize bağlı, 5 belde ve 107 köyü bulunan bir ilçedir.

Biga Gezilecek Yerler

Biga Gezilecek Yerler

Biga, Çanakkale’nin en büyük ilçelerindendir. Tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile bu büyük ilçe görülmesi gereken bir yerdir.

Tarihi çok eski dönemlere dayanan Biga’ a antik kalıntılar ile doludur. Burada zamanda yolculuk yaparcasına her döneme ait eserler bulunmaktadır. Aynı zamanda doğal güzellikleri, denizi ve manzarası ile kendine hayran bırakan bir ilçedir.

Parion Antik Kenti:

Tarihi ilk çağa kadar dayanan Parion Antik Kenti, adını Truvalı Priamos'un oğlu Paris'ten alır. Bu antik kent çok zengin bir kalıntıya sahiptir. İçerisinde gösterişli su kemerleri, büyük tapınaklar, tiyatro ve kale kalıntıları bulunmaktadır.

Biga Çayı:

Biga Çayı, ilçedeki en göz alıcı doğal güzelliklerdendir. Biga’ yı ikiye bölen çay ve çevresi Büyük İskender'in savaşlarıyla da ünlüdür.

Şahmelek Koyu:

Biga'da denize girilebilecek noktalardan biridir. Denizin, kumsalın, güneşin tadını çıkarmak ve Çanakkale’nin serin sularına dalmak için ideal bir yer.

Karabiga:

İlçe merkezine 20 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Karabiga, ilçedeki en eski yerleşim yerlerindendir. Bu sebeple tarihi kalıntılarla dolu turistik bir mekandır. Hem doğal güzelliklerle hem de tarihi yapılarla dolu olan Karabiga'da yat turizmi de oldukça gelişmiştir.

Biga Şehitliği ve Anıtı:

Hamdibey Mahallesi'ndeki Namazgah semtinde bulunan Biga Şehitliği ve Anıtı'nda, Çanakkale Savaşında yaralanan ve kurtarılamayıp şehit olan 173 askerimizin mezarı bulunmakta ve bu şehitlerimiz için yapılan anıt yer almaktadır.

Halimbey Konağı Kent Müzesi:

Biga’nın merkezinde bulunan Halimbey Konağı ve Kent Müzesi'nde, yöre halkının eski dönemlerine ait, eski kitaplar, kılıç, savaş malzemeleri, gazeteler, tabanca, cep saati, bindallı, gelinlik, gibi eşyalar sergilenmektedir.

Önceki Makale Çanakkale’de Tatil Yapmak İçin 8 Neden
Sonraki Makale Saros