Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale merkezde bulunan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde olan Çanakkale Deniz Müzesi, o topraklarda yaşanmış şanlı mücadelemizin mirasına hem ev sahipliği yapıyor hem de bizlere o günlerin ruhunu hiç unutturmamak adına bu mirası bizlere sergiliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olması sebebiyle tıpkı Anıtkabir Müzesi gibi birinci sınıf askerî müze sınıfındadır. Bu nedenle Çanakkale harbinin yaşandığı yerleri gezdikten ve aziz şehitlerimizi ziyaret ettikten sonra mutlaka görülmesi gereken bir yerlerdendir.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi; 1915 yılında yaşanılan milli mücadele ruhunun korunması ve sonraki nesillere aktarılabilmesi amacıyla 18 Mart 1915 Deniz Zaferinin 67. yıl dönümünde Çanakkale merkezde açılmıştır. (18 Mart 1982 yılında)

Müzenin içinde büyük bir park, Nusret mayın Gemisi Maketi, Çimenlik Kalesi, Kala-i Sultaniye, Kütüphane, Resim ve Fotoğraf Galerisi yer almaktadır. Bunlarla beraber savaşta kullanılmış olan silahlar, asker kıyafetleri, mermiler ve o zamana ait birçok miras bulunmaktadır.

Çanakkale Deniz Müzesi, geçmişten günümüze Türk denizcilik tarihinin gelişimini gösteren belgeleri, denizcilik tarihimizi aydınlatacak bilimsel araştırmaları desteklemekte ve tarihi niteliklerini ortaya çıkarmak için çaba göstermekte ve sahip olduğumuz bu değerlerin, gelecek nesillere aktarılabilmesi için çalışmaktadır.

Çanakkale Deniz Müzesi Hediyelik Eşya

Çanakkale Deniz Müzesi Hediyelik Eşya

Müze içerisinde ayrıca hediyelik eşya binası bulunmaktadır. Burada Çanakkale’ye dair birçok eşya ve hatıra bulabilir hediyeler alabilirsiniz. Ayrıca müzenin en önemli yerlerinden olan Çanakkale Savaşı İhtisas Kütüphanesi’ de burada bulunuyor. Çanakkale’ye dair daha önce okumadığınız eserleri burada okuyabilir ve isterseniz bu kitapları satın alabilir, hediye edebilirsiniz.

Nusret Mayın Gemisi Maketi

Nusret Mayın Gemisi 1912’de Almanya’da inşa edilmiş 1913 yılında ise Osmanlı Donanmasına dahil olmuştur. Bu mayın gemisinin 18 Mart 1915 Deniz Zaferi’nin başarısında büyük rolü vardır. Nusret Mayın Gemisi ile ilgili yazımızda bu hikayeyi okuyabilirsiniz.

1955 yılına kadar Türk donanmasına hizmet verdikten sonra 1962’de özel bir donanmaya satılmış, 1990 yılında ise Mersin Limanında batmıştır.1999 tarihinde denizden çıkartılıp, Mersin Limanına çekilmiştir.

1982’de İstanbul’da, Nusret Mayın Gemisi’nin 1/1 ölçülerinde aynı olan bir maket yapılmıştır. Bu maket Çanakkale Deniz Müzesi Çimenlik Parkı içinde özel olarak oluşturulan alanda 2011 yılına kadar sergilenmiş daha sonra kaldırılmıştır.

Çanakkale Deniz Müzesi Çanakkale Müzeler

Çanakkale Deniz Müzesi Çalışma Saatleri ve Giriş Ücreti

Yılbaşı, dini bayramların ilk günü ve Pazartesi günleri hariç olmak üzere müze her zaman açık tutuluyor. Hafta içi 09:00-17:00 ve hafta sonu 10:00-18:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Ortalama bir saatte tüm müzeyi gezebilmeniz mümkün fakat içerideki müthiş atmosfer ve ayrıntılarla ilgilendiğinizde birkaç saatinizi burada geçirmek isteyeceksiniz.
Müze giriş ücreti: 7 TL‘dir. Öğrenciler ise müzeyi ücretsiz gezebilmektedir.

Çanakkale Deniz Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Fevzipaşa 17100 Çanakkale Merkez / Çanakkale
Telefon: 0 286 213 1730
Nasıl Gidilir? Çanakkale merkez mahallerinden biri olan Fevzipaşa’da bulunan Çanakkale Deniz Müzesine, özel araçla gidecek olanlar Gestaş Kilitbahir Feribot İskelesi çıkışından sonra Yalı Caddesi istikametinden gelerek 15-20 dakika içerisinde müzenin bulunduğu Çimenlik sokağına varacaktır. Özel araç dışında Çanakkale Deniz Müzesine Gestaş Kilitbahir Feribot iskelesinin oradan kalkan minibüslerle gelebilirler.

Sonraki Makale Gelibolu Yarım Adası Tarihi Milli Parkı