Çanakkale’de Tatil Yapmak İçin 8 Neden

Çanakkale plajları, benzersiz koyları, ve muhteşem lezzetleriyle tatil için mükemmel bir tercih. Hem tarihi yapısı itibariyle hem doğal güzellikleriyle tatil için son derece uygun bir yer. Assos, Adatepe, Bozcaada ve Gökçeada gibi birçok tatil mekanına sahip olmasıyla beraber tarihimize ışık tutan bir şehir. Çanakkale’de tatil yapmak için fazlasıyla neden var. Bunlardan 8 tanesine beraber bakalım.

1. Dingin ve Huzurlu Bir Tatilin Tadını Çıkarın

Çanakkale Tatil

Çanakkale’nin sakin ve temiz havası ile kafa dinleyebilir, gürültüden uzak bir tatil geçirebilirsiniz. Merkezde ve civar köylerde güzel vakit geçirebilir, stresten kalabilirsiniz. Tekne ile Bozcada ve Gökçeada’ya geçebilir, denizin tadına vara bilirisiniz. Koylarda ve adalarda yapılan festivallere katılabilir tatilinizi eğlenceli hale getire bilirisiniz.

2.Gelibolu Yarımadasında Tarihe Dokunun

Çanakkale Tatil Yerleri

I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Kara ve Deniz Savaşlarının yapıldığı alanlar Gelibolu Yarımadası içerisinde yer almaktadır. Yarımada da, batık gemiler, siperler, toplar, kaleler ve savaşla ilgili yüzlerce kalıntıyla beraber 60.000′den fazla Türk şehidinin ve 250.000′i aşan İngiliz, Fransız, Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinin mezarları ve anıtları bulunmaktadır.

Gelibolu Yarımadası, tarihi bir alan olarak kabul edilmiştir ve kültürel açıdan büyük bir önem taşımaktadır. Parkın içerisinde şehitlik, anıtlar, kabristanlar, savaşa dair birçok müze ve alan bulunmaktadır. Parkta ayrıca M.Ö. 4.000 yıllarına kadar dayanan birçok arkeolojik alan ve anıtlar yer almaktadır. Anıtlar ve antik alanlar dışında, koylar, plajlar, bir tuz gölü ve jeolojik yapılar bulunmaktadır. Gelibolu Yarımadası ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

3- Assos Antik Kenti İle Tanrıların Şehrinde Dolaşın

Assos Gezi Rehberi

Assos (Behramkale), Ayvacık ilçesine bağlı küçük bir köydür. Assos’un en öne çıkan özelliklerinden biri, yöredeki ilk yerleşimin antik çağlara dayanıyor olmasıdır. Midillililer, Persler, İskender, Roma ve Bizans uygarlıklarının ardından 1330 yılında Osmanlı himayesine giren Assos’ta, Platon’un öğrencilerinden olan Aristoteles de 3 yıl yaşamış ve bir felsefe okulu inşa etmiştir.

Assos'ta ılıman Akdeniz iklimi hâkim olmakla birlikte denizden esen serin rüzgarlar, yazın havanın aşırı sıcak olmasını engellemektedir. Deniz suyu ise Kuzey Ege’nin birçok bölgesinde olduğu gibi çok sıcak değildir. Assos Antik Kenti ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

4- Çanakkale Denizinin Muhteşem Rüzgarında Sörf Yapmayı Deneyin

Çanakkale Tatil Sörf

Rüzgar sörfü yapabilmek için uygun koşullar çok basittir, rüzgarın olması. Dalgadan bağımsız olmasından dolayı rüzgar olan her yerde rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Ülkemizde rüzgar sörfü denilince akla gelen ilk yerlerden biri de Çanakkale oluyor. Sert ve güçlü rüzgarları ile bu eğlenceli sporu büyük keyif alarak yapabiliyorsunuz. Bu spor dalının etkisiyle her yıl yüzlerce turist Çanakkale’de ağırlanmaktadır. Birçok eğitim yeri bulunmakta ve spora yeni başlayanlar için dersler verilmektedir. Sörf rüzgarın şehri Çanakkale’de ayrı bir keyifle yapılmaya her yıl devam ediyor. Rüzgar Sörfü ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

5- Taş Evleri İle Hayran Bırakan Adatepeyi Gezin

Adatepe Köyü Tatil

Adatepe köyü, çok eski yıllardan kalan değerli hatıralara ev sahipliği yapan doğa ile iç içe, sakin ve huzurlu bir köy. Taş evleri, koca çınarları ve büyük yapılarıyla Roma, Atina, Truva, Pers, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyor. Köyün hemen yanında bulunan Zeus Altarı, Adatepe’nin tarihinin antik çağlara dek uzandığını gösteriyor. Adatepe köyünde şehir hayatından uzaklaşıp, stres ve gürültüden uzak, mükemmel bir tatil yapabilirisiniz. Adatepe ve Taş Evler ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

6- Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Tatil Mekanları

Çanakkale merkezde bulunan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde olan Çanakkale Deniz Müzesi, o topraklarda yaşanmış şanlı mücadelemizin mirasına hem ev sahipliği yapıyor hem de bizlere o günlerin ruhunu hiç unutturmamak adına bu mirası bizlere sergiliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olması sebebiyle tıpkı Anıtkabir Müzesi gibi birinci sınıf askerî müze sınıfındadır. Bu nedenle Çanakkale harbinin yaşandığı yerleri gezdikten ve aziz şehitlerimizi ziyaret ettikten sonra mutlaka görülmesi gereken bir yerlerdendir. Çanakkale Deniz Müzesi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

7- Efsanevi Truva Antik Şehri

Çanakkale Tatil Plaj

M.Ö 3000 yıllarında kurulduğu düşünülen Truva antik çağdan günümüze ulaşmış bir şehir. Yapılan kazılarda 9 kültür katının varlığı tespit edilmiş. Tarih boyunca 9 kere yıkılıp aynı yere kurulan şehir, bin yıllar boyunca çok önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Efsanelere konu olan bu şehri mutlaka görmelisiniz. Truva Antik Kenti ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

8- Aynalı Çarşı

Çanakkale Tatil Alışveriş

Çanakkale merkezde bulunan Aynalı çarşıdan içeri girdiğiniz anda kendinizi o zamanlara gitmiş gibi hissedecek, bir yandan da o meşhur Çanakkale türküsünü mırıldanırken bulup yaşayan tarihe tanıklık edeceksiniz. Çanakkale’de tarihi yerleri gezdikten sonra hediyelik eşya almak için Aynalı Çarşı’yı ziyaret etmelisiniz. Aynalı Çarşı ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Sonraki Makale Çanakkale Biga