Ezine

Çanakkale Ezine

Ezine

Çanakkale’ye bağlı ilçelerden biri olan Ezine, merkeze 45 km mesafede yer almaktadır. Danişmendler zamanında kurulan bu yerleşim yerinin ismi, Farsça “Cuma” anlamına gelen Azine kelimesinden değişe değişe günümüze kadar gelmiştir. M.Ö. 3000'li yıllarda kurulan bölgede birçok medeniyet hüküm sürmüştür.

Her tarafı mitolojik ve antik kalıntılarla çevrili, doğal güzelliklerle dolu bir ilçedir Ezine. Ezine’nin adı ayrıca muhteşem peyniri ile de ün kazanmıştır. İlçe merkezinden geçen ve ilçeyi ikiye ayıran Akçin çayı, merkeze doğal bir güzellik katmıştır. Yemyeşil bir doğaya sahip Ezine ilçe merkezinde ve yakın çevrelerde gezilip görülebilecek birçok yer vardır.

Ezine Gezilecek Yerler

Abdurrahman Camii

Sultan Orhan Gazi döneminde inşa edilen camii, Osmanlı camilerinin ilk örneklerindendir ve bu sebeple önemli bir mimari yapıdır. Yalın, kalın ve alçak duvarlı yapının son cemaat yeri, ahşap kemerler ve mermer sütunlardan oluşmaktadır.

Asılhan Bey Külliyesi

İçinde türbe, cami ve hamam bulunan külliye, Ezine’ye 12 km uzaklıktaki Kemalli köyündedir. Sultan Murad döneminde inşa edilen cami, tek kubbeli olarak yapılmıştır. Caminin kuzey tarafında büyük taşlardan inşa edilmiş türbe bulunur. Caminin batı yanındaki dört kubbeli hamam ise en eski Osmanlı yapılarından biridir.

Alexandreia Troas Antik Kenti

Ezine ilçesine bağlı Dalyan Köyü’nde yer alan ve MÖ. 310 yılında Antigonos adıyla kurulan kent, dönemin en büyük kenti özelliğindedir. Helenistik dönemde limanı sebebiyle de önemli bir deniz ticaret merkezi olmuştur. Roma döneminde de öneminin koruyan kentte, Roma mimarisiyle birçok yapı inşa edilmiştir. Bugün kentten geriye kalanlar, liman, hamam, çarşı ve saray kalıntılarıdır. Bölgede çok eski zamanlardan beri kullanılan kaplıca ve tuzlalar bulunmaktadır. Hıristiyanlığın başlangıç noktası kabul edilen kenti her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.

Neandria Antik Kenti

Ezine’nin güneybatı istikametinde, Aleksandreia Troas Antik Kenti’nden 13 km kadar içeride bulunan Neandria Antik Kenti’nin MÖ 7. yüzyıl sonuna ya da MÖ 6. yüzyıl başında kurulduğu tahmin edilmektedir. Kentin en önemli yapısı Aiolia düzenindeki tapınaktır. Kentte bulunan ve MÖ 5. yüzyılda inşa edildiği sanılan surların 11 kulesi ve birçok girişi bulunmaktadır. Kent, MÖ 310'da boşaltılmış ve kent halkıi Antigonos tarafından Aleksandreia Troas kentine yerleştirilmiştir.

Önceki Makale Küçükkuyu