Küçükkuyu

Ayvacık Küçükkuyu

Küçükkuyu

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir kasaba olan Küçükkuyu; Assos’a 20 km, Altınoluk’a 10 km ve Çanakkale merkeze 94 km mesafede bulunmaktadır. Çanakkale’nin en güney noktasında bulunan bu turistik kasaba, Ege Denizi kıyılarında harika dokusu ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Ege’nin başladığı yer olarak kabul edilen ve eski adı “Gargaron” olan Küçükkuyu, muhteşem kıyı şeridi, Kaz Dağları etkisiyle meydana gelen mağaralar, kaplıcaları ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Ayrıca dünyanın en çok oksijen bulunduran 2. yeri olması sebebiyle, birçok solunum hastası da tedavi amaçlı, kasabayı hem ziyaret etmekte hem de kasabaya yerleşmektedir.

Küçükkuyu’da iklim ılıman ve sıcaktır. En yüksek sıcaklıklar temmuz ayında görülmekle birlikte bölgenin deniz suyu sıcaklığı genel olarak düşüktür. Yaz ayları, kasabaya en çok turist ziyaretlerinin olduğu aylardır. Bölgede otel ve pansiyon seçenekleri bulunsa da, popüler konaklama şekli çadırda konaklamadır.

Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Adatepe Köyü

Küçükkuyu merkezinden Kaz Dağları’na doğru kıvrımlı bir rota ile varılan, zeytin ağaçlarıyla kaplı Adatepe Köyü, Osmanlı döneminin zengin yerleşimlerinden biridir. Zamanla ıssızlaşan ancak son yıllarda tekrar popüler bir yer haline gelen köy, restorasyon çalışmaları ile bölgenin en fazla turist çeken köşelerinden biri olmuştur. Osmanlı konakları, taş Rum evleri ve sakin sokaklarıyla görülmesi gereken bir yer…

Zeus Altarı

Adatepe Köyü’nün denizi gören kısmında bulunan ve mitolojide önemli bir yere sahip olan Zeus Altarı muhteşem bir manzaraya sahip… Mitolojiye göre Zeus’un ayak izlerinin bulunduğu, taş duvarlarla örülmüş küçük bir yapı da burada yer almaktadır. Eski Yunan inanışına göre, her türlü felaketten kurtulmak için bu noktada tanrılara kurban veriliyordu.

Yeşilyurt Köyü

Turizmin son yıllarda yavaş yavaş canlanmaya başladığı Yeşilyurt Köyü, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler için iyi bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Köy halkının kendi ürünü olan zeytin ve zeytin ürünleri de herkes tarafından beğenilmektedir.

Kaz Dağları

Kaz dağları; eşsiz doğası, endemik bitkileri, zeytin ağaçları, tertemiz havasıyla mutlaka görülmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Önceki Makale Ayvacık