Rüzgar Sörfü Nedir? - Windsurf

Rüzgar Sörfü Nedir

Rüzgar sörfü sporu, sörf tahtası ve yelken yardımıyla rüzgarı kullanarak su üzerinde gitmemizi sağlayan bir spordur. Dalga sörfü yaparken yelken kullanımına ihtiyaç yoktur, sörf için dalga yeterlidir. Rüzgar sörfünde ise yelken kullanılır ve dalga olmasına gerek yoktur. Rüzgar sörfünü 1968 yılında California’da Henry Hoyle Schweilzer ve Jim Drake adındaki sporcular geliştirmiştir.

Rüzgâr sörfü kısa sürede birçok insanın ilgisini çekmiş ve yayılmaya başlamıştır. İlk günden bu güne birçok yerde, gerekli malzemeler ile bu sporun eğitimleri verilmiş ve sporcular yetiştirilmiştir.

Rüzgar sörfü yapabilmek gerekli eğitimleri aldıktan sonra oldukça kolay bir işlemdir. Fakat bu alanda profesyonel olarak ilerlemek ve kendinizi geliştirmek için trapez, waterstat ve jibe gibi ileri seviye sörf tekniklerini öğrenmek bu spor için zaman ayırmak gerekmektedir. Bu sporun en iyi yanlarından biri de sürekli olarak yeni şeyler öğrenmektir.

Rüzgar Sörfü Malzemeleri Nelerdir

Rüzgar Sörfü Malzemeleri

Sörf Tahtası (Board)

Sörf tahtası, sörf yaparken bizi su üzerinde tutmaya yarayan kısımdır. Sporcuların seviyesine göre tahtanın boyutları değişmektedir. Yeni başlayan sporcular için, hacmi 200 litre civarında ve salmalı, beginner sörf tahtaları vardır. Seviyesi orta düzeyde olan bir sörfçü, 150 litrelik bir sörf tahtası kullanabilir. İleri seviyede olan sörf sporcuları ise yaklaşık 100 litre civarı tahta kullanırlar. Sörf tahtasının hacmi azaldıkça üzerinde durmak daha da zorlaşır ve hacmin azalmasıyla hız artar. Sörf tahtasının dış yüzeyi, kaplamış sert köpükten oluşmaktadır. Sörf tahtasında kullanılan malzemelerde sağlamlıktan önce hafiflik ve performansa önem verilmektedir. Tahtanın üstü kaymayacak şekilde, altı ise pürüzsüz yapıdadır.

Yelken (Sail)

Sörf yaparken yelken, rüzgarı istediğimiz şekilde kullanarak deniz üzerinde ilerleyebilmemizi sağlar. Yelkenin büyüklüğü ile rüzgarın etkin kullanımı doğru orantılıdır. Sert ve rüzgarlı havalarda, 5 metre civarında küçük yelken kullanılmaktadır. Rüzgarın düşük olduğu havalarda, 7 metreye yakın yelkenler kullanılmaktadır. Eğitimlere yeni başlayan sporcular ise genellikle 3 metre civarında yelkenler tercih etmelidir. Yelken ve tahta birbirine “mafsal” adı verilen parça ile bağlanır.

Direk (Mast)

Direk sörf yaparken yelkenin dik bir şekilde durabilmesine yarayan parçadır. Çoğunlukla iki parçadan oluşur. Direğin karbon oranına göre ağırlık ve esnekliği değişmektedir. Rüzgar sörfü yarışçıları ve ileri seviye olan sörf sporcuları genellikle yüzde yüz karbondan oluşan direkleri kullanırlar.

Bumba (Boom)

Bumbanın görevi arabanın direksiyonu ile hemen hemen aynıdır. Sörf yaparken bumbayı tutarak gidilecek yön ve rüzgarın ne kadar alınacağı belirlenir. Bumbalarda da karbon oranı önemlidir.

Çanakkale Rüzgar sörfü

Çanakkale Rüzgar Sörfü

Rüzgar sörfü yapabilmek için uygun koşullar çok basittir, rüzgarın olması. Dalgadan bağımsız olmasından dolayı rüzgar olan her yerde rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Ülkemizde rüzgar sörfü denilince akla gelen ilk yerlerden biri de Çanakkale oluyor. Sert ve güçlü rüzgarları ile bu eğlenceli sporu büyük keyif alarak yapabiliyorsunuz. Bu spor dalının etkisiyle her yıl yüzlerce turist Çanakkale’de ağırlanmaktadır. Birçok eğitim yeri bulunmakta ve spora yeni başlayanlar için dersler verilmektedir. Sörf rüzgarın şehri Çanakkale’de ayrı bir keyifle yapılmaya her yıl devam ediyor.

Önceki Makale Çanakkale Savaşı 57.Alay Kahramanlık Hikayesi
Sonraki Makale Çanakkale Adatepe Köyü